Brother DCP-L2530DW -värikasetit: Vertaa TN-2410 ja TN-2420 -hinnat

Brother DCP-L2530DW
📅 Julkaistu: 20.7.2021. ✏️ Muokattu: 23.8.2026.

Brother DCP-L2530DW käyttää mustaa noin 1 200 sivun Brother TN-2410 -vakiokasetti tai noin 3 000 sivun Brother TN-2420 -suurvärikasettia.

Tulostimessa on lisäksi erillinen Brother DR-2400 -rumpuyksikkö, jonka ilmoitettu käyttöikä on noin 12 000 sivua.

Tällä sivulla voit vertailla TN-2410- ja TN-2420 -värikasettien sekä DR-2400 -rummun hinnat toimituskuluineen.

TuoteHalvin kokonaishintaRiittoisuusHinta / sivu
Brother TN-2410 Musta50,95 € (Hobby Hall)1 200 sivua4,25 snt/sivu
Brother TN-2420 Musta95,80 € (Multitronic)3 000 sivua3,19 snt/sivu
Brother DR-2400 rumpu97,79 € (Proshop)12 000 sivua0,81 snt/sivu
Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa. · Hinnat tarkistettu:

Vertaa Brother DCP-L2530DW -värikasettien hintoja

Brother TN-2410, musta värikasetti – 1 200 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 50,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 62,37 €
Shipping icon 001Toimitus: 10,00 € • 7–23 arkipäivää • Yhteensä: 66,51 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 66,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 66,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 71,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 71,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € (ilmainen yli 69,00 € tilauksiin) • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 73,80 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Brother TN-2420, musta suurvärikasetti – 3 000 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 95,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 102,99 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 108,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € (ilmainen yli 69,00 € tilauksiin) • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 112,30 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 114,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 115,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 10,00 € • 7–23 arkipäivää • Yhteensä: 119,76 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 255,21 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Brother DCP-L2530DW:n rumpuyksikön hinta

Brother DR-2400, rumpuyksikkö – 12 000 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 97,79 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 98,01 €
Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 101,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 111,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 116,95 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

DCP-L2530DW:n aloitusvärikasetti

Uuden Brother DCP-L2530DW -tulostimen mukana toimitetun aloitusvärikasetin ilmoitettu riittoisuus on noin 700 sivua. Se ei ole sama tuote kuin erikseen myytävä TN-2410-vakiokasetti.

Aloituskasetin loputtua tulostimeen voi asentaa joko TN-2410-vakiokasetin tai riittoisamman TN-2420-suurvärikasetin.

Kumpi kannattaa valita: Brother TN-2410 vai TN-2420?

Brother TN-2420 tuottaa 150 % enemmän sivuja kuin TN-2410: 3 000 sivua 1 200 sivun sijaan.

TuoteHalvin kokonaishintaRiittoisuusKasetti / sivuRumpu / sivuHinta / sivu
Brother TN-2410 Musta50,95 € (Hobby Hall)1 200 sivua4,25 snt/sivu0,81 snt/sivu5,06 snt/sivu
Rumpu: Brother DR-2400 rumpu — halvin kokonaishinta 97,79 € (Proshop), riittoisuus 12 000 sivua.
Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa. · Hinnat tarkistettu:

TN-2420 on sivuhinnaltaan edullisempi ratkaisu, jos sen toimituskulut sisältävä kokonaishinta on alle 2,5 kertaa TN-2410-kasetin hinta.

TuoteHalvin kokonaishintaRiittoisuusKasetti / sivuRumpu / sivuHinta / sivu
Brother TN-2420 Musta95,80 € (Multitronic)3 000 sivua3,19 snt/sivu0,81 snt/sivu4,01 snt/sivu
Rumpu: Brother DR-2400 rumpu — halvin kokonaishinta 97,79 € (Proshop), riittoisuus 12 000 sivua.
Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa. · Hinnat tarkistettu:

TN-2410 voi olla perusteltu valinta, jos tulostat vain vähän tai haluat pitää yksittäisen kasettiostoksen hinnan mahdollisimman pienenä.

TN-2420 vähentää kasetin vaihtotarvetta selvästi ja sopii paremmin säännölliseen asiakirjatulostukseen.

Näin Brother DCP-L2530DW:n väriaineen hinta sivulta lasketaan

Toimituskulut sisältävä kokonaishinta / riittoisuus = väriaineen hinta sivulta

TN-2410-värikasetin sivuhinta lasketaan jakamalla toimituskulut sisältävä kokonaishinta 1 200 sivulla. TN-2420-kasetin kohdalla sama hinta jaetaan 3 000 sivulla.

Laskelma ei sisällä paperin, sähkön eikä rumpuyksikön kustannuksia. Todellinen riittoisuus riippuu tulostettavien sivujen peittoasteesta, tulostustöiden pituudesta ja tulostusasetuksista.

Värikasetti ja rumpuyksikkö ovat eri osat

TN-2410- ja TN-2420-värikasetit sisältävät tulostamiseen käytettävän mustan väriaineen. DR-2400 on erillinen rumpuyksikkö, johon värikasetti asetetaan ennen kuin kokonaisuus asennetaan tulostimeen.

DR-2400-rummun ilmoitettu käyttöikä on noin 12 000 sivua. Se kestää laskennallisesti neljä kertaa TN-2420-suurvärikasettia pidempään: 12 000 sivua 3 000 sivun sijaan. Rumpua ei siis vaihdeta jokaisen värikasetin mukana.

Tarkista ennen tilaamista tulostimen ilmoitus. Väriaineen loppumisesta kertova ilmoitus tarkoittaa tavallisesti TN-2410- tai TN-2420-kasetin vaihtoa. Rumpua koskeva ilmoitus tarkoittaa DR-2400-rumpuyksikön vaihtotarvetta.

Brother DCP-L2530DW mustavalkotulostuksessa

Brother DCP-L2530DW on tulostava, skannaava ja kopioiva mustavalkolasermonitoimilaite. Se sopii kotiin ja pieneen toimistoon, jossa tulostetaan pääasiassa asiakirjoja.

Tulostimessa on automaattinen kaksipuolinen tulostus, 250 arkin paperikasetti ja langaton Wi-Fi-yhteys. Siinä ei ole automaattista asiakirjansyöttölaitetta, joten monisivuiset asiakirjat skannataan skannerilasilla yksi sivu kerrallaan.

Usein kysyttyä Brother DCP-L2530DW -värikaseteista

Mitkä värikasetit sopivat Brother DCP-L2530DW -tulostimeen?
Tulostimeen sopivat Brother TN-2410 -vakiovärikasetti ja riittoisampi Brother TN-2420 -suurvärikasetti.
Kuinka monta sivua Brother TN-2410 tulostaa?
TN-2410-värikasetin ilmoitettu riittoisuus on noin 1 200 sivua.
Kuinka monta sivua Brother TN-2420 tulostaa?
TN-2420-suurvärikasetin ilmoitettu riittoisuus on noin 3 000 sivua. Se tuottaa 150 % enemmän sivuja kuin TN-2410-kasetti.
Kannattaako valita TN-2410 vai TN-2420?
TN-2420 on sivuhinnaltaan edullisempi, jos sen toimituskulut sisältävä kokonaishinta on alle 2,5 kertaa TN-2410-kasetin hinta. TN-2410 voi sopia paremmin vähäiseen tulostamiseen ja pienempään kertaostokseen.
Mikä rumpuyksikkö sopii Brother DCP-L2530DW -tulostimeen?
Tulostimeen sopii Brother DR-2400 -rumpuyksikkö. Sen ilmoitettu käyttöikä on noin 12 000 sivua.
Sisältääkö Brother DR-2400 väriainetta?
Ei. DR-2400 on rumpuyksikkö. Tulostamiseen käytettävä musta väriaine on TN-2410- tai TN-2420-värikasetissa.
Kuinka riittoisa DCP-L2530DW:n aloitusvärikasetti on?
Tulostimen mukana toimitetun aloitusvärikasetin ilmoitettu riittoisuus on noin 700 sivua.
Onko Brother DCP-L2530DW väritulostin?
Ei. Brother DCP-L2530DW on mustavalkolasermonitoimilaite ja käyttää vain mustaa värikasettia.

Tietoa kirjoittajasta

J.P - Mustevertailun yrittäjä ja kirjoittaja
Jukka – Tulostusratkaisujen ja hintadatan asiantuntija

Yli 20 vuoden käytännön kokemus tulostustekniikasta ja verkkoliiketoiminnasta on opettanut minulle yhden asian: valmistajien ilmoittamat sivumäärät harvoin vastaavat todellisuutta. Perustinkin Mustevertailu.fi:n vuonna 2017 ratkaisemaan tämän epäkohdan.

Hallinnoimani tietokanta kattaa yli 3 700 tuotteen hintahistorian suomalaisissa kaupoissa, mikä mahdollistaa täysin riippumattoman hintavertailun. En ota vastaan maksettuja arvosteluja, vaan analyysini perustuvat puhtaasti dataan ja todellisiin käyttökustannuksiin. Autan sinua näkemään markkinointipuheiden läpi ja löytämään hinta-laatusuhteeltaan parhaat musteet.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram