Brother MFC-L8690CDW värikasetit: Vertaa TN-421 ja TN-423 hinnat

Brother MFC-L8690CDW
📅 Julkaistu: 14.5.2024. ✏️ Muokattu: 27.8.2026.

Brother MFC-L8690CDW käyttää neljää erillistä alkuperäistä Brother-laservärikasettia: mustaa, syaania, magentaa ja keltaista.

Tulostimeen sopivat Brother TN-421 -vakiokasetit sekä riittoisammat Brother TN-423 -suurvärikasetit.

Tällä sivulla vertailet MFC-L8690CDW-tulostimeen sopivien alkuperäisten laservärikasettien hinnat toimituskuluineen.

TuoteHalvin kokonaishintaRiittoisuusHinta / sivu
Brother TN-421BK Musta117,80 € (Multitronic)3 000 sivua3,93 snt/sivu
Brother TN-423BK Musta63,84 € (Hobby Hall)6 500 sivua0,98 snt/sivu
Brother TN-421C Syaani51,80 € (Dustin Home)1 800 sivua2,88 snt/sivu
Brother TN-423C Syaani58,07 € (Dustin Home)4 000 sivua1,45 snt/sivu
Brother TN-421M Magenta51,80 € (Dustin Home)1 800 sivua2,88 snt/sivu
Brother TN-423M Magenta184,95 € (Hobby Hall)4 000 sivua4,62 snt/sivu
Brother TN-421Y Keltainen115,80 € (Multitronic)1 800 sivua6,43 snt/sivu
Brother TN-423Y Keltainen58,07 € (Dustin Home)4 000 sivua1,45 snt/sivu
Brother DR-421CL rumpuyksikkö164,95 € (Hobby Hall)30 000 sivua0,55 snt/sivu
Brother WT-320CL Hukkavärisäiliö31,72 € (Dustin Home)50 000 sivua0,06 snt/sivu
Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa. · Hinnat tarkistettu:

Vertaa Brother TN-421 -vakiokasettien hintoja

Brother TN-421BK, musta laservärikasetti – 3 000 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 117,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 131,21 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 140,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 153,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 170,95 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Brother TN-421C, syaani laservärikasetti – 1 800 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 8,50 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 51,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 115,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 117,79 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 123,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 124,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 134,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 150,94 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Brother TN-421M, magenta laservärikasetti – 1 800 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 8,50 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 51,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 119,13 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 125,05 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 125,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 129,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 134,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 141,95 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Brother TN-421Y, keltainen laservärikasetti – 1 800 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 115,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 119,13 €
Shipping icon 001Toimitus: 10,00 € • 7–23 arkipäivää • Yhteensä: 125,86 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 126,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 133,15 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 134,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 141,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 8,50 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 145,92 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Vertaa Brother TN-423 -suurvärikasettien hintoja

Brother TN-423BK, musta suurvärikasetti – 6 500 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 133,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 141,64 €
Shipping icon 001Toimitus: 10,00 € • 7–23 arkipäivää • Yhteensä: 153,67 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 160,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 174,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 175,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 8,50 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 183,57 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Brother TN-423C, syaani suurvärikasetti – 4 000 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 8,50 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 58,07 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 184,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 187,15 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 204,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 10,00 € • 7–23 arkipäivää • Yhteensä: 206,78 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 214,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 216,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 220,95 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Brother TN-423M, magenta suurvärikasetti – 4 000 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 184,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 189,03 €
Shipping icon 001Toimitus: 10,00 € • 7–23 arkipäivää • Yhteensä: 202,74 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 204,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 214,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 216,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 231,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 8,50 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 246,32 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Brother TN-423Y, keltainen suurvärikasetti – 4 000 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 8,50 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 58,07 €
Shipping icon 001Toimitus: 3,90 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 177,80 €
Shipping icon 001Toimitus: 6,99 € • 2–5 arkipäivää • Yhteensä: 187,15 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 204,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 10,00 € • 7–23 arkipäivää • Yhteensä: 206,78 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 208,61 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 214,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 232,95 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Kannattaako valita TN-421 vai TN-423?

TN-423BK tulostaa ilmoitetun sivumäärän perusteella noin 2,2 kertaa enemmän kuin TN-421BK.

TuoteHalvin kokonaishintaRiittoisuusHinta / sivu
Brother TN-421BK Musta117,80 € (Multitronic)3 000 sivua3,93 snt/sivu
Brother TN-423BK Musta63,84 € (Hobby Hall)6 500 sivua0,98 snt/sivu
Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa. · Hinnat tarkistettu:

Syaanin, magentan ja keltaisen TN-423-suurvärikasetit tulostavat vastaavasti noin 2,2 kertaa enemmän sivuja kuin niiden TN-421-vakiokasetit.

TuoteHalvin kokonaishintaRiittoisuusHinta / sivu
Brother TN-421C Syaani51,80 € (Dustin Home)1 800 sivua2,88 snt/sivu
Brother TN-423C Syaani58,07 € (Dustin Home)4 000 sivua1,45 snt/sivu
Brother TN-421M Magenta51,80 € (Dustin Home)1 800 sivua2,88 snt/sivu
Brother TN-423M Magenta184,95 € (Hobby Hall)4 000 sivua4,62 snt/sivu
Brother TN-421Y Keltainen115,80 € (Multitronic)1 800 sivua6,43 snt/sivu
Brother TN-423Y Keltainen58,07 € (Dustin Home)4 000 sivua1,45 snt/sivu
Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa. · Hinnat tarkistettu:

Suurvärikasetti on sivumäärään suhteutettuna edullisempi, jos sen kokonaishinta toimituskuluineen jää alle noin 2,2-kertaiseksi vastaavaan vakiokasettiin verrattuna. Jos vain yksi väri on loppunut tai käyttö on vähäistä, yksittäinen TN-421-kasetti voi silti olla perusteltu hankinta.

Ilmoitetut riittoisuudet perustuvat ISO/IEC 19798 -testaukseen. Todelliseen riittoisuuteen vaikuttavat esimerkiksi tulosteiden väripintojen määrä, grafiikka ja tulostusasetukset.

Erillinen rumpuyksikkö ja muut huoltotarvikkeet

MFC-L8690CDW käyttää laservärikasettien lisäksi erillistä Brother DR-421CL -rumpuyksikköä.

Brother DR-421CL, rumpuyksikkö – 30 000 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 164,95 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,99 € • 3–5 arkipäivää • Yhteensä: 179,98 €
Shipping icon 001Toimitus: 2,90 € (ilmainen yli 50,00 € tilauksiin) • Yhteensä: 189,90 €
Shipping icon 001Toimitus: 8,50 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 202,40 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 213,95 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Rumpuyksikkö ei sisällä väriainetta, vaan se on oma kulutusosa, joka vaihdetaan tulostimen ilmoituksen mukaan. Sen ilmoitettu riittoisuus on noin 30 000 sivua.

Brother WT-320CL, hukkavärisäiliö – 50 000 sivua

Shipping icon 001Toimitus: 8,50 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 31,72 €
Shipping icon 001Toimitus: 5,95 € • 1–5 arkipäivää • Yhteensä: 31,85 €
Shipping icon 001Toimitus: 4,95 € • 2–4 arkipäivää • Yhteensä: 36,95 €

Hinnat tarkistettu:

Vertailu perustuu yhden tuotteen tilaukseen. Ilmaisen toimituksen rajat voivat muuttaa järjestystä suuremmissa tilauksissa.

Näitä ei vaihdeta jokaisen laservärikasetin yhteydessä. Jos tulostin ilmoittaa rummun, siirtoyksikön tai hukkavärisäiliön olevan lopussa, kyse on eri osasta kuin TN-421- tai TN-423-värikasetista.

Värilasermonitoimilaite toimistoon

Brother MFC-L8690CDW on A4-värilasermonitoimilaite, jolla voi tulostaa, skannata, kopioida ja faksata. Se soveltuu työryhmään, jossa tarvitaan nopeasti värillisiä asiakirjoja sekä kaksipuolista asiakirjankäsittelyä.

  • Tulostusnopeus: enintään 31 sivua minuutissa mustavalkoisena ja väreissä
  • Kaksipuolinen tulostus: automaattinen A4-kokoisena
  • Kaksipuolinen skannaus: enintään 56 kuvaa minuutissa
  • Asiakirjansyöttölaite: enintään 50 arkkia
  • Paperikapasiteetti vakiona: 250 arkin kasetti ja 50 arkin monikäyttöalusta
  • Laajennettava paperikapasiteetti: enintään 1 050 arkkia
  • Yhteydet: Gigabit Ethernet, Wi‑Fi, USB ja mobiilitulostus
  • Näyttö: 9,3 cm:n värillinen kosketusnäyttö

Usein kysyttyä Brother MFC-L8690CDW -värikaseteista

Mitkä värikasetit sopivat Brother MFC-L8690CDW -tulostimeen?
Tulostimeen sopivat Brother TN-421BK-, TN-421C-, TN-421M- ja TN-421Y-vakiokasetit sekä Brother TN-423BK-, TN-423C-, TN-423M- ja TN-423Y-suurvärikasetit.
Sopivatko TN-423-suurvärikasetit Brother MFC-L8690CDW -tulostimeen?
Kyllä. TN-423BK, TN-423C, TN-423M ja TN-423Y ovat MFC-L8690CDW:n riittoisampia alkuperäisiä laservärikasetteja.
Voiko Brother MFC-L8690CDW:ssä vaihtaa vain yhden värin?
Kyllä. Musta, syaani, magenta ja keltainen ovat erillisissä laservärikaseteissa, joten vain loppunut väri tarvitsee vaihtaa.
Mikä rumpuyksikkö sopii Brother MFC-L8690CDW -tulostimeen?
Brother DR-421CL on MFC-L8690CDW-tulostimeen sopiva rumpuyksikkö.
Onko DR-421CL värikasetti?
Ei. DR-421CL on rumpuyksikkö, joka toimii yhdessä TN-421- ja TN-423-laservärikasettien kanssa. Se vaihdetaan eri aikaan kuin värikasetit.

Tietoa kirjoittajasta

J.P - Mustevertailun yrittäjä ja kirjoittaja

Jukka, Mustevertailun perustaja ja ylläpitäjä

Olen ylläpitänyt Mustevertailua yksin vuodesta 2017. Vertailussa on tällä hetkellä noin 2 800 muste- ja värikasettia kymmenestä Suomeen toimittavasta verkkokaupasta. Niistä 1 900:lla on hinta useammasta kuin yhdestä kaupasta, eli ne ovat aidosti vertailtavissa.

Aloitin sivuston, koska halusin tietää, mitä sama kasetti maksaa eri kaupoissa samana päivänä. Yhtä kootttua paikkaa siihen ei ollut. Työ on enimmäkseen sitä, että varmistan kauppojen tuotenimien takaa löytyvän oikeasti saman tuotteen. Se on hitaampaa ja tylsempää kuin miltä kuulostaa, ja se on ainoa asia, joka tekee vertailusta luotettavan.

En ota vastaan maksettuja arvosteluja enkä sponsoroitua sisältöä, enkä myy kauppiaille parempaa sijoitusta vertailussa. Halvin hinta näkyy ensimmäisenä riippumatta siitä, ansaitsenko siitä.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram