
Canon SELPHY Square QX10 käyttää Canon XS-20L -muste- ja paperipakettia, joka sisältää värisublimaatiotulostukseen tarvittavan värinauhan sekä 20 arkkia tarrataustaista valokuvapaperia. Yhdellä pakkauksella voi tulostaa 20 kuvaa.
Tältä sivulta löydät alkuperäisen Canon XS-20L -kulutustarvikepakkauksen ja vertailet sen hinnat useissa verkkokaupoissa. Koska QX10-tulostimeen ei osteta väriainetta ja paperia erikseen, paketin hinnan lisäksi kannattaa tarkistaa toimituskulut. Yhden kuvan hinnan saat jakamalla pakkauksen kokonaishinnan 20:llä.
Canon XS-20L sisältää 20 tarrataustaista paperiarkkia ja niille mitoitetun värinauhan. Paperin ulkomitat ovat 72 × 85 mm ja neliönmuotoinen tulostusalue 68 × 68 mm.
Hinnat tarkistettu:
Yhden kuvan todellinen tulostuskustannus määräytyy XS-20L-paketin hinnan perusteella. Jos paketti maksaa esimerkiksi 24 euroa, yhden kuvan hinnaksi tulee 1,20 euroa ilman toimituskuluja. Toimituskulujen vaikutus korostuu etenkin silloin, kun tilaat vain yhden pakkauksen.
QX10 soveltuu parhaiten yksittäisten valokuvien, leikekirjakuvien, muistotaulujen, korttien ja tarrojen tulostamiseen. Suuria kuvamääriä varten tavallinen valokuvapalvelu voi tulla halvemmaksi, mutta QX10:n etuna on kuvan tulostaminen heti puhelimesta ilman erillistä tilausta tai toimitusaikaa.
SELPHY Square QX10 ei ole mustesuihkutulostin eikä käytä nestemäistä mustetta. Värisublimaatiotulostuksessa paperille siirretään keltaisen, magentan ja syaanin värikerrokset sekä lopuksi kuvaa suojaava pintakerros. Canon ilmoittaa oikein albumissa säilytettyjen tulosteiden säilyvyydeksi jopa 100 vuotta.
XS-20L-pakkauksen värinauha ja paperimäärä on sovitettu 20 kuvan tulostamiseen. Uutta pakkausta avatessa tulostimeen vaihdetaan värikasetti ja lisätään pakkauksen paperit. Värikasettia tai QX10-tulostimeen sopivaa paperia ei tarvitse etsiä erillisinä tuotteina.
QX10 tekee 72 × 85 mm:n kokoisia tarrataustaisia tulosteita, joiden varsinainen kuva-alue on 68 × 68 mm. Paperiin jää reuna, johon voi kirjoittaa esimerkiksi päivämäärän, paikan tai lyhyen kuvatekstin. Irrotettavan taustan ansiosta kuvan voi kiinnittää albumiin, korttiin tai muulle sopivalle pinnalle.
Kuvat siirretään tulostimeen langattomasti älypuhelimesta Wi-Fi-yhteydellä. Canon SELPHY Photo Layout -sovelluksessa kuviin voi lisätä esimerkiksi tekstiä, reunuksia, suodattimia ja leimoja ennen tulostamista.
Olen ylläpitänyt Mustevertailua yksin vuodesta 2017. Vertailussa on tällä hetkellä noin 2 800 muste- ja värikasettia kymmenestä Suomeen toimittavasta verkkokaupasta. Niistä 1 900:lla on hinta useammasta kuin yhdestä kaupasta, eli ne ovat aidosti vertailtavissa.
Aloitin sivuston, koska halusin tietää, mitä sama kasetti maksaa eri kaupoissa samana päivänä. Yhtä kootttua paikkaa siihen ei ollut. Työ on enimmäkseen sitä, että varmistan kauppojen tuotenimien takaa löytyvän oikeasti saman tuotteen. Se on hitaampaa ja tylsempää kuin miltä kuulostaa, ja se on ainoa asia, joka tekee vertailusta luotettavan.
En ota vastaan maksettuja arvosteluja enkä sponsoroitua sisältöä, enkä myy kauppiaille parempaa sijoitusta vertailussa. Halvin hinta näkyy ensimmäisenä riippumatta siitä, ansaitsenko siitä.