
HP DesignJet T520 käyttää neljää erillistä HP 711 -mustekasettia: mustaa, syaania, magentaa ja keltaista. Samat kasetit sopivat sekä 24 että 36 tuuman HP DesignJet T520 -tulostimiin.
Mustaa HP 711 -mustekasettia on saatavana 38 ja 80 ml kokoisena. Syaani, magenta ja keltainen sisältävät kukin 29 ml mustetta. Tulostimessa on lisäksi erillinen HP 711 (C1Q10A) -kirjoitinpään vaihtosarja.
Suurkuvatulostimessa musteen kulutus riippuu tulosteen koosta, peittoasteesta, käytetystä paperista ja tulostusasetuksista. Siksi HP 711 -musteita on yleensä järkevämpää vertailla millilitran kuin sivumäärän perusteella.
Hinnat tarkistettu:
Hinnat tarkistettu:
Hinnat tarkistettu:
Hinnat tarkistettu:
Hinnat tarkistettu:
HP 711 C1Q10A ei ole tavallinen mustekasetti, vaan kaikkia neljää väriä käyttävä integroitu kirjoitinpää. Sitä ei vaihdeta kasettien loppuessa, vaan vasta kun tulostin ilmoittaa kirjoitinpään vaihtotarpeesta tai tulostuslaatu ei palaudu puhdistuksella ja kohdistuksella.
Vaihtosarjaan kuuluu kirjoitinpään lisäksi aloituskokoiset mustan, syaanin, magentan ja keltaisen mustekasetit. Tarkista aina pakkauksen tarkka sisältö myyjän tuotetiedoista ennen tilaamista.
Hinnat tarkistettu:
HP 711 CZ133A sisältää noin 2,11 kertaa enemmän mustetta kuin CZ129A. Mustemäärä on noin 111 % suurempi, joten 80 ml kasetti tarvitsee vaihtaa selvästi harvemmin.
80 ml CZ133A on millilitran hinnaltaan edullisempi, jos sen kokonaishinta toimituskuluineen jää enintään noin 2,11-kertaiseksi 38 ml CZ129A-kasettiin verrattuna.
38 ml kasetti sopii vähäiseen tulostamiseen ja pienempään kertaostokseen. 80 ml vaihtoehto on yleensä käytännöllisempi, kun tulostetaan säännöllisesti CAD-piirustuksia, pohjakuvia tai muuta paljon mustaa viivaa sisältävää aineistoa.
HP DesignJet T520 käyttää pigmenttipohjaista mustaa mustetta sekä väriainepohjaisia syaania, magentaa ja keltaista mustetta. Pigmenttimusta tuottaa tarkat viivat ja selkeän tekstin teknisiin piirustuksiin.
Värillisiä musteita käytetään esimerkiksi kartoissa, kaavioissa, esityksissä ja julisteissa.
Kasetit ovat erillisiä. Jos esimerkiksi syaani loppuu, mustaa, magentaa ja keltaista ei tarvitse vaihtaa samalla kertaa. Tämä vähentää käyttämättä jäävän musteen määrää verrattuna yhdistettyyn värikasettiin.
Olen ylläpitänyt Mustevertailua yksin vuodesta 2017. Vertailussa on tällä hetkellä noin 2 800 muste- ja värikasettia kymmenestä Suomeen toimittavasta verkkokaupasta. Niistä 1 900:lla on hinta useammasta kuin yhdestä kaupasta, eli ne ovat aidosti vertailtavissa.
Aloitin sivuston, koska halusin tietää, mitä sama kasetti maksaa eri kaupoissa samana päivänä. Yhtä kootttua paikkaa siihen ei ollut. Työ on enimmäkseen sitä, että varmistan kauppojen tuotenimien takaa löytyvän oikeasti saman tuotteen. Se on hitaampaa ja tylsempää kuin miltä kuulostaa, ja se on ainoa asia, joka tekee vertailusta luotettavan.
En ota vastaan maksettuja arvosteluja enkä sponsoroitua sisältöä, enkä myy kauppiaille parempaa sijoitusta vertailussa. Halvin hinta näkyy ensimmäisenä riippumatta siitä, ansaitsenko siitä.